Białochowo

Białochowo

Białochowo to niewielka wieś, licząca około 500 mieszkańców, położona w gminie Rogóźno, w powiecie Grudziądzkim.

Historia tej niewielkiej miejscowości sięga okresu średniowiecza, a dokładnie w drugiej połowie XIII wieku powstaje krzyżacki gród obronny. W XIX wieku został wybudowany dwór murowany otoczony starym parkiem, w którym znajdowały się okazałe pomniki przyrody, okazałe drzewa dębowe. W Białachowie znajduje się Aleja Dębowa.

Okres drugiej wojny nie był szczęśliwym okresem Białochowa i okolicznych miejscowości, ponieważ życie straciło ponad 200 osób, ginąc z rąk okupanta niemieckiego. W miejscu tragedii znajduje się kamień upamiętniający, na terenach bagien białochowskich.

Dla ciekawości mogę dodać, że część zwłok ekshumowano i pochowano w pobliskiej miejscowości Mokre.

W miejscowości Białochowo znajduje się placówka opiekuńczo- wychowawcza - dom dziecka. Pod koniec marca 2015 roku miało tu miejsce nieszczęśliwe wydarzenie, a mianowicie w wyniku dużego pożaru, w ciągu jednej nocy straciło dach nad głową około 30 dzieci. Ale dzięki dobrej woli i determinacji wychowawców, oraz mieszkańców okolicznych miejscowości historia znalazła szczęśliwy finał - placówkę odbudowano w trzy miesiące. Istniała bowiem obawa, że miejscową placówkę władze powiatowe mogą zamknąć.

W miejscowości Białochowo znajduje się pięknie położone jezioro, a według jednej z legend podobno gdzieś na dnie jeziora są tajne schrony i przejścia lub korytarze.